Teatr to nasza pasja

Świat podobny jest do amatorskiego teatru;

więc nieprzyzwoicie jest pchać się w nim do ról pierwszych,

a odrzucać podrzędne.

Wreszcie, każda rola jest dobra,

o ile grać ją z artyzmem i nie brać zbyt poważnie.

~ Bolesław Prus - Lalka

banner sekcji

Przeczytaj historię naszego najnowszego spektaklu pt.
„Ekosystem”

Zaczęło się skromnie. Był rok 2015. Pani Aleksandra Abram – emerytowana polonistka – proponuje seniorom z Klubu Celtyckiego utworzenie teatru. Sama przygotowuje scenariusze kolejnych przedstawień oraz je reżyseruje.

Pierwszy wystawiany spektakl to „Matka” wg Jerzego Szaniawskiego. Skromna czteroosobowa obsada, pierwsze próby… i pytanie: czy się uda? czy będzie zainteresowanie? Sztukę przyjęto życzliwie co zachęciło nas do kontynuowania tej działalności. Następnym spektaklem była „Moralność Pani Dulskiej” wg. Gabrieli Zapolskiej. Zespół powiększył się o kolejne osoby – w sumie już dziewięć.

Zdjęcie grupowe klubu celtyckiego

Dzięki dofinansowaniu z programu ASOS mogliśmy zorganizować warsztaty z profesjonalnym aktorem i reżyserem Panem Arturem Dziurmanem.

Dzięki tym warsztatom zdobyliśmy wiedzę, którą wykorzystywaliśmy grając w następnych sztukach.

Spektakl został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, co zachęciło nas do przygotowania i wystawienia następnego przedstawienia pt. „Uciekła mi przepióreczka” wg. sztuki Stefana Żeromskiego. Również przy jej przygotowaniu, korzystaliśmy z niezapomnianych konsultacji Pana Artura Dziurmana.

Każdy nasz występ był zakończony gratulacjami od widzów, co zachęciło nas do kontynuowania naszych aktorskich działań.

Wystawiliśmy „Wiśniowy sad” wg. Antoniego Czechowa, nadal korzystając z profesjonalnych wskazówek Pana Artura Dziurmana. Po premierze usłyszeliśmy, że niektóre osoby wzruszyły się do łez, gdy tytułowy wiśniowy sad przeszedł w ręce dewelopera, sztuka ta bowiem, nawiązuje do współczesnej sytuacji.

Zdjęcie z Arturem Dziurmanem

Podejmowaliśmy również inne rodzaje działalności twórczej. Na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wystawiliśmy fragmenty „Wesela” wg. Stanisława Wyspiańskiego „A to Polska właśnie” – położenie nacisku na patriotyzm polskiego narodu, sprawiło, że spektakl przyjęty był z wielkim aplauzem.

Zespół nasz został zaproszony do odwiedzenia Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych. Z tej okazji zaprezentowaliśmy widowisko pt. „Camino de Santiago” wg. scenariusza członków zespołu.

Był rok 2020. Realizowaliśmy projekt, w którym jednym z zadań do wykonania było napisanie i wystawienie nowej sztuki. W pierwszym momencie wydawało się to niemożliwe, jak to napisać? i o czym? jakie tematy poruszać? Dzisiaj mamy tylu profesjonalnych pisarzy i poetów wszystko już zostało napisane. O czym więc my mamy pisać? Wychodząc z założenia, że skoro teatr jest naszą pasją, to musi się udać… i udało się!

Wszyscy lubimy jubileusze, a szczególnie w Krakowie. Seniorki spotykały się w sztuce pt. „Zjazd Jubileuszowy”. Ze względu na pandemię, sztukę wystawiliśmy online.

Należy również wspomnieć o występach dla dzieci. Naszym milusińskim zaprezentowaliśmy „Czerwonego Kapturka” i „Kopciuszka” wg. bajek Braci Grimm. Obie sztuki cieszyły się wielkim zainteresowaniem, często na widowni brakowało miejsce, ponieważ na występy dla dzieci, przychodzili również rodzice.

Naszym najnowszym „dzieckiem” jest spektakl edukacyjny „Ekosystem”. Poruszamy w nim bardzo ważne tematy dotyczące świadomości ekologicznej w różnych grupach wiekowych oraz zachęcamy do zdrowego i ekologicznego stylu życia. Scenariusz napisała Pani Paulina Dawid, która również wyreżyserowała spektakl. „Ekosystem” wystawiany był już kilkukrotnie i jak do tej pory zgromadził największą rzeszę widzów spośród wszystkich wystawionych sztuk. Wzbudził zainteresowanie zarówno wśród tych najmłodszych jak i seniorów. Nasze spektakle reżyserowały niesamowite osoby jak świetnie znany Pan Artur Dziurman, aktorka Pani Paulina Dawid i wreszcie nieoceniona Pani Aleksandra Abram.

zdjęcie teatr 0
zdjęcie teatr 1
zdjęcie teatr 2
zdjęcie teatr 3
zdjęcie teatr 4
zdjęcie teatr 5
zdjęcie teatr 6
zdjęcie teatr 7
zdjęcie teatr 8
zdjęcie teatr 9

Nasz zespół

Reżyserzy:

Aleksandra Abram

Artur Dziurman

Paulina Dawid

W tym czasie na scenie pojawili się seniorzy-aktorzy:

Irena Czekaj

Elżbieta Hrabia

Danuta Jabłonowska

Józef Grzegorz Kopeć

Maria Król

Krystyna Kruk

Ryszard Kuś

Krystyna Maciurzyńska

Halina Mączka

Danuta Namaczyńska

Maria Pawlik

Anna Pęczek

Barbara Pyszczek

Henryk Pyszczek

Wacław Reczek

Wanda Sadzikowska

Małgorzata Santocka

Krystyna Turzańska

Krystyna Zielonka

Jadwiga Adamek

Wsparcie techniczne i scenograficzne:

Patrycja Kwapik

Pavlo Khmara

Józef Sikorski

Zdjęcie zespołu

Występy

Premiery odbywały się w siedzibie Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga przy ul. Żułowskiej 51. Występowaliśmy na scenie w Parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza, w Osiedlowym Klubie Mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej Biały Prądnik, Krakowskim Forum Kultury – Klub Malwa, Ośrodku Kultury Olsza, na scenach naszych bratnich Rodzin Kolpinga w Luborzycy, Bochni i Bieżanowie, w Sanktuarium. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych, w Stowarzyszeniu SIEMACHA oraz w plenerze podczas „Święta Rodziny Krakowskiej”.

Sztuki dla dzieci wystawialiśmy w przedszkolach, podczas Familiady w Krakowie Nowym Bieżanowie, w Ośrodku Kultury Olsza, w siedzibie PAL na Olszy. Nasze występy zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W 2020 roku obchodziliśmy skromny jubileusz – minęło 5 lat od rozpoczęcia działalności Teatru Seniora, któremu nadaliśmy nazwę „ABRA”.

Dla ciebie teatr również jest pasją?

Przyjdź do nas

Zaangażuj się!