Klub Celtycki realizował projekt pt. „Zielona Inicjatywa”
W projekcie udział wzięło prawie 160 osób, w tym ponad 130 osób w wieku 60+ oraz 20 lokalnych liderów aktywnych w obszarze działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Celem projektu było wzmocnienie aktywności społecznej seniorek i seniorów na rzecz dobra wspólnego w zakresie zwiększania aktywności i samoorganizacji obywatelskiej tychże osób w obszarze działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Działania realizowane były na terenie woj. małopolskiego w ciągu 15 miesięcy tj. w okresie od 1.06.2022 do 31.08.2023, a wśród beneficjentów znaleźli się seniorzy z pięciu Rodzin Kolpinga: Kraków – „Klub Celtycki” (realizator projektu), Kraków Nowy Bieżanów, Chełmek, Oświęcim i Maków Podhalański. Podjęte działania projektowe pozwoliły zaangażować lokalne społeczności w temacie ochrony środowiska, a finalnym efektem było wypracowanie 5 lokalnych programów działania i realizacja 5 lokalnych inicjatyw.
W ramach projektu zorganizowano EKO-FORUM SENIORÓW 3-dniowe forum wprowadzające w tematykę ekologiczną – w terminie 26-28.09.2022 w Poroninie. W EKO-FORUM udział wzięło 50 osób w tym 30 przedstawicieli lokalnych środowisk seniorów 60+ z 5 Rodzin Kolpinga biorących udział w projekcie. Ponadto w konferencji udział wzięło 20 lokalnych liderów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy w ostatni dzień konferencji zaprezentowali wdrażane już wcześniej programy ekologiczne zrealizowane w swoich organizacjach. Podczas Forum miała miejsce prezentacja działań ekologicznych zrealizowanych przez organizacje np.: „Centrum Edukacji Przyrodniczej” Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, Fundacja Aeris Futuro z Wieliczki, Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga „Jeden Świat”, Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce. Edyta Rogozińska – trenerka – przeprowadziła warsztaty aktywizujące seniorów w zakresie działalności społecznej, ekologicznej i wolontariatu (30 seniorów – przedstawiciele 5 Rodzin Kolpinga). Wielką atrakcją EKO-FORUM była wizyta w Rodzinnym Gospodarstwie Pasiecznym „Dolina Tatr” w Białym Dunajcu. Niezapomniane zajęcia poprowadzili również: psycholog Micha Kasela, trenerka Magdalena Szczudło, koordynatorka Anna Wilk czy ekolog Marek Piątkowski.
Jesień 2022 roku i wiosna 2023 roku minęły pod znakiem szkoleń, warsztatów i wizyt studyjnych. Uczestnicy projektu odbyli ekologiczne seminaria edukacyjne, które przybliżyły temat ekologii oraz odbyli spacery badawcze w wielu ciekawych miejscach, np. seniorzy z Krakowa odwiedzili Ekospalarnię w Krakowie oraz Dolinę Będkowską, uczestnicy z Oświęcimia odwiedzili Apilandię w Kleczy Dolnej, grupa z Makowskiej Rodziny Kolpinga zwiedziła Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, a seniorki z Chełmka wraz z przewodnikiem-ornitologiem prowadziły obserwację ptaków nad Stawami Zatorskimi.
Kolejnym ciekawym elementem projektu były „Warsztaty praktyczne – natura w codziennym życiu” podczas, których uczestnicy pod okiem trenerów łączyli teorie z praktyką. Wiele radości sprawiło (zwłaszcza paniom) robienie ekologicznych mydełek glicerynowych lub ekologicznych kartek świątecznych z materiałów wtórnych. Dużą popularnością cieszyły się również warsztaty pt. „Naturalne składniki w kuchni”, podczas których pod okiem pani dietetyk Anety Chmiel uczestnicy przygotowywali zdrowe i zbilansowane posiłki, seniorzy mieli również możliwość zbadania swojego BMI, zważenia i zmierzenia się, a wyniki mogli skonsultować z panią dietetyk.
Niezmiernie istotnym elementem projektu „Zielona Inicjatywa” były „Ćwiczenia z przyrody - warsztaty planistyczne”, które pozwoliły uczestnikom projektu przygotować się do realizacji lokalnych inicjatyw ekologicznych. Cykl warsztatów w każdej z pięciu Rodzin Kolpinga, biorących udział w projekcie, poprowadziła niezawodna pani trener Anita Ponikło. Uczestnicy projektu po zakończeniu warsztatów planistycznych przygotowali „Lokalne plany działania na rzecz lokalnego ekosystemu”, które stanowiły podstawę do realizacji lokalnych inicjatyw. We wszystkich pięciu Rodzina Kolpinga biorących udział w projekcie zrealizowano wspaniałe lokalne inicjatywy ekologiczne, których efektami są np. grządki permakulturowe, miejsca do wypoczynku i relaksu dla mieszkańców osiedli, podopiecznych DPS czy parafian. Wspaniałym efektem projektu jest to, iż do realizacji tych inicjatyw udało się zaangażować osoby spoza uczestników projektu, dzięki czemu inicjatywy nabrały naprawdę lokalnego charakteru.
EKO-PIKNIKI to bez wątpienia najbardziej efektowne działania podjęte przez seniorów podczas udziału w projekcie. Imprezy zorganizowane przez naszych uczestników dla społeczności lokalnych zgromadziły setki ludzi zarówno najmłodszych jak tych starszych. „Klub Celtycki” wspólnie z III Dzielnicą Krakowa zorganizował piknik w ramach „Święta Dzielnicy” gdzie nasi animatorzy zrobili niesamowitą furorę. Kraków Nowy Bieżanów zaprosił najmłodszych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Krakowie na piknik zorganizowany na terenie parafii Najświętszej Rodziny. Z kolei seniorki w Oświęcimiu współorganizowały Eko-Piknik dla Rodzin wspólnie z księżmi Salezjanami. Wspaniały „Dzień Sąsiada – czyli sąsiedzki Eko-piknik” zorganizowali uczestnicy projektu z Chełmka, a do współpracy zaprosili Biblioteką Miejską w Chełmku. Piknik w Makowie Podhalańskim był połączony z Gminną Eko-Senioriadą, a głównymi punktami programu były przedstawienia teatralne i ognisko. Wydarzenie w Makowie Podhalańskim ściągnęło bardzo wielu gości, władze lokalne, władze Dzieła Kolpinga w Polsce i bardzo, bardzo wielu seniorów.
Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga „Klub Celtycki” jako realizator projektu „Zielona Inicjatywa” przygotowało sztukę pod tytułem „EKOSYSTEM”, która podejmuje zagadnienia z zakresu ekologii i zmiany klimatu, sortowania odpadów i dbania o porządek ekologiczny na świecie. Spektakl wystawiany był od maja do sierpnia 2023 roku.
Wiecej w zakładce: Ekosystem